30 Ekim 2008 Perşembe

İnternet Nesli


Çok garip bir nesil yetişiyor dostlarım. İnternet gibi uçsuz bucaksız bir bilgi kaynağı her gencin elinin altında artık. Bilgiye ulaşmak falan müthiş. Lakin garip bir şekilde insanların bilgilenip entellektüel birikimlerinin artması gerekirken, aksine bilgiden uzaklaşan ve de inanılmaz bir hızla yozlaşan garip bir nesil yetişiyor. Okumayan, dinlemeyen, öğrenmeyen, internette birilerinin güdümünde sürüklenen garip bir nesil.

Beni bu yazıyı yazmaya iten en önemli sebepten bahsedeyim sizlere. Facebook denen bir oluşum var hepinizin bildiği. Ben de içindeyim bayadır bu oluşumun. İşte dün gene girdim facebooka. Anasayfada Ali şunu yaptı, Fatma bunu yaptı tadında bir şey çıkıyor hani.  İşte orada görüğüm bir cümle beni çok derin düşüncelere sevk etti. "Ayşe became a fan of Atatürk". 

Ne kadar garip olmuşuz artık. Atatürk, arkadaşlara hava atmak için internet üzerinden "fan"ı olunan birisi olmuş. Herkes de kabullenmiş bu durumu. Yani insanlara garip gelmiyor. Ayşe'nin de kafası rahat çünkü Atatürk fan club'a üye olarak siyasi duruşunu belli etti, çünkü cumhuriyet değerlerine sahip çıktı. Ayşe'nin kafası rahat çünkü hoşlandığı erkeğe, bak ben de Atatürk seviyorum, böyle modern böyle inanılmaz bir cumhuriyet kızıyım mesajı verdi. Ayşe muhtemelen ilerleyen günlerde çocuk pornosunu msn iletisinin başına çocuk simgesi koyarak protesto edecek. Ayşe muhtemelen kişisel iletisini "ampülü söndürmenin vakti geldi" diye değiştirecek seçimler yaklaştığında. Belki de bir iki sözlük sitesi gezip oradan daha afilli bir tepki cümlesi bulacak kelime esprili falan. Etkileyecek arkadaşlarını. Hoşlandığı erkeğe hem espriliyim gündemi de takip ediyorum, tepkimi de çok pis koyarım mesajı verecek. Vicdanı hep rahat olacak Ayşe'nin. Ayşe muhtemelen hiç gazete okumayacak, Ayşe muhtemelen hiç kitap okumayacak. Arkadaşlarının kişisel iletilerinden ve de forward maillerden takip edecek gündemi. Fanı olduğu Atatürk'ü wall'a yazılanlardan öğrenecek. Belki bir yazı da o yazacak oraya "Atam sen rahat uyu biz yeniden kalkındıracağız bu ülkeyi" diyecek.  

Dün cumhuriyetmizin 85. yılını kutladık. Ayşe 85. yılda Atatürk'e fan olarak daha katmerli bir şekilde hissetti bu coşkuyu içinde. Ayşe umutlu ülkeyi kurtaracaklarından. Ben mi? Umudumu kesmek üzereyim.

10 yorum:

Adsız dedi ki...

son bir kaç yılda okudugum en iyi yazıydı.yoksa ben de mi okumuyorum diye neyse söz uzar.

Adsız dedi ki...

son bir kaç yılda okudugum en iyi yazıydı.yoksa ben de mi okumuyorum diye neyse söz uzar.

Spicoli dedi ki...

nefis olmus. cuk sesi mütemadiyen kulaklarimda yankilandi okurken.

feri dedi ki...

güzel yazı sedürt üm zira ağırlığını hissettirmeye başladın forumda.

ksp dedi ki...

Yazı tek kelimeyle kaliteydi .Bütün söylediklerinin altına gözüm kapalı atarım imzamı.

sedürt dedi ki...

saolun varolun arkadaşlar. daha nice güzel yazılara inşalah.

sizlere bu atatürk fan club'ın linkini de vereyim ibretle okuyun yazılanları. 90 küsür bin gencimiz bu fan club'a üye olmuş. az buz bi insan da değil.

http://www.facebook.com/wall.php?id=39265566137

özellikle bahaa adlı bir karakterin "i love you atatürk" ilk dikkat çeken çalışmalardan.

feri dedi ki...

'özellikle bahaa adlı bir karakterin "i love you atatürk" ilk dikkat çeken çalışmalardan.'sedürt ün bu anektodunu görünce aklıma cem yılmaz ın son gösterisindeki bi cümlesi geldi aklıma ve duygularımı çok güzel tercüme eder gibi'çok acıklı ya bildiğin gibi değil insanın gözünden yaş gelir yani o derece'

mgd dedi ki...

sözün özü budur.tebrikler.

Bilge Orkun Yaman dedi ki...

Bu durumda ne denmeli ki? Ne yapılmalı?
Bizim neslimiz tamamen bir fiyasko oldu başka bir açıklaması yok... Çok çabuk yenildik asimilasyona, yozlaşmanın ve tembelliğin insanı sıcaklığıyla aldatan karanlık dehlizlerine...
İronik...
İçin rahat olsun Ayşe... Şu Atatürk imza ve silüetli Converse'leri gördün mü? Onlardan da al kendine...

Spicoli dedi ki...

Saati falan da var. Yamansin Ayse.